Don Dolindo Ruotolo

 
 
 
 

Dolindo Ruotolo se narodil 6. řííjna 1882 v Neapoli. Jeho křestní jméno "bolestný" bylo příznačné po celý jeho život. V roce 1905 se stal knězem. Pro nepochopení svých mystických zážitků byl dočasně suspendován. Založil apoštolát "Dílo Boží", velmi ceněné jsou jeho komentáře k Písmu Svatému. Byl blízkým přítelem velkého světce 20. století P. Pia z Pietrelciny a duchovním otcem mnoha významných osobností katolické církve v Itálii. V roce 1960 ochrnul po mrtvici na levou část těla. Zemřel na následky zápalu plic 19. listopadu 1970 v milované chudobě jako kněz a františkánský terciář. Dne 5. ledna 1997 byl oznámen začátek kanonizačního procesu. 

Velmi oblíbená a účinná je jeho Novéna odevzdanosti. Zde přinášíme svědectví o jeho lásce ke Svaté Tváři. 

Don Dolindo byl přímo zamilovaný do Ukřižovaného a přibližně deset let před svou smrtí si přál, aby někdo namaloval obraz Ježíšovy Tváře.

Paní Anna di Trani vydává svědectví, že v roce 1960 se její otec, který v té době pracoval v Neapoli, setkal s Donem Dolindem, knězem, který už měl v tomto městě pověst svatosti. Mezi rodinou Traniho a Dona Dolinda Ruotola se okamžitě zrodilo velké přátelství a čilá korespondence.

Knězova laskavost a moudrost si podmanily celou rodinu, zejména jeho matku Lucii Altomare, amatérskou malířku, která se rozhodla portrétovat skromného neapolského kněze. Poté, co don Dolindo uviděl svůj portrét, pozval signoru Lucii, aby zobrazila Ježíšovu Tvář a ukázal jí fotografii Svatého plátna jako model. Avšak třikrát ji pokorně nabádal, aby začala znovu, protože s výsledkem nebyl pořád spokojen.

Vzhledem k obtížím se don Dolindo rozhodl zasáhnout tím, že požehnal ruce, barvy a štětce signory Lucie a potvrdil, že Ježíš „vybral ji“, aby namalovala jeho Tvář. V roce 1963 se paní Lucia vrátila k práci povzbuzována také svou rodinou.

V dopisech, které Don Dolindo psal ve jménu Pána, jí odhalil, že poznání Ježíšovy Tváře pomůže mnoha lidem obrátit se. Nakonec, se zvláštním požehnáním pokorného kněze, mohla Lucia namalovat obličej působivé krásy a kouzla. Když ho pater Dolindo spatřil, byl dojat a řekl jí: "To je On!"

Obraz (malé plátno 50 × 70) dostal sám Don Dolindo a od té chvíle byly tisíce kopií distribuovány po celém světě. Před několika lety se autorka obrazu ve svých devadesáti letech rozhodla znovu vyfotografovat původní obraz s pomocí profesionálního fotografa, ale zjistila, že její originál zobrazující Ježíšovu Tvář byl ukraden přímo z domu svatého neapolského kněze. Lucia snila o tom, že uvidí obraz vedle hrobu Služebníka Božího, který je dnes cílem mnoha poutníků z celého světa, ale musela se spokojit s fotografií. Originál zmizel, není tedy známo, kdo ho má, ale Prozřetelnost, která funguje na tisíc způsobů, se postarala o to, aby obraz zůstal v oběhu. 

Don Dolindo napsal Lucii na obrázek “její” Tváře milosrdného Ježíše 5. února 1966 tato slova:

Ježíš k tvé duši:

Když jsi malovala tento obraz mé Tváře a tvůj štětec dojatý mou láskou obkresloval mé oči, měl jsem svůj pohled upřený na tebe a tvou rodinu. Nyní všude kolují fotografie tohoto obrazu a z každé z nich na lidstvo vyzařuje pohled požehnání, kterým se k vám obracím, když se modlíte, když sténáte, když prosíte o milost.

Malovala jsi mě v majestátnosti mé Tváře a každá kopie tvého obrazu svolává na svět mé království lásky a milosrdenství. Proto ti žehnám a rozmnožuji své požehnání i na váš dům. 

Ježíš, tvůj život a tvoje láska. Amen.

Žehnám ti...

Ubohý kněz Don Dolindo Ruotolo

 

Otec Don Dolindo dostával mnohá svědectví o milostech, která se prostřednictvím tohoto obrazu udála. V roce 1957 k němu dorazila zpráva, že si nějaká paní z Mexika chtěla vyfotit svatostánek v jednom kostele, protože byl umělecky vysoce cenný. Po vyvolání fotografie na ní ke svému překvapení našla tuto Kristovu Tvář. Na oltáři ani v jeho blízkosti však žádný obraz Pána Ježíše nebyl... Zprávu doprovázela kopie záhadné Ježíšovy Tváře, jejíž rysy se velmi podobaly těm na obrazu paní Lucie.

Podle samotného otce Dolinda by se v člověku, kdykoliv pohlédne na Ježíšovu Tvář a zahledí se do jeho očí, měly probouzet jen myšlenky líbící se Bohu a měl by se rozpomenout na Boha a jeho lásku k nám. Podobný, ale ještě silnější účinek by v člověku měla vyvolat adorace Nejsvětější svátosti a nazírání Ježíše v eucharistii. 

Je to tak další z velkých osobností, která potvrzuje, že úcta ke Svaté Tváři a a úcta k Nejsvětější svátosti oltářní jsou nerozlučně spjaty.

(LAMB)