sestra Marie Terezie Vicente

Marie Terezie Vicente

 

Victorina Laxamana Vicente se narodila 23. března 1921 jako sedmé dítě z celkem jedenácti sourozenců do rodiny Maxima Vicente, známého sochaře, a Crispiny Laxamana ve městě San Luis v provincii Pampanga na Filipínách. Uvažte zármutek a odhodlání rodičů, když jim během třinácti let zemřelo 6 dětí v kojeneckém věku. Victorina byla prvním dítětem a dcerou, které tuto bolestivou tradici úspěšně ukončilo. I tak zůstávala křehkým dítětem, které ještě ve dvou letech neumělo pořádně chodit. Její rodiče se tedy horlivě modlili za její zdraví. Ve věku 4 let dostala vysokou horečku, o které se domnívali, že ji nepřežije. Pomohla až voda dovezená z Lurd. Později byla zapsána do internátu, kde se všichni podivovali její bledosti, křehkosti a tomu, že se nebyla schopná na nikoho ani usmát. Pochopitelně se stala miláčkem místní kuchyně, kdy jí sestry přilepšovaly. Později se stala jako jednou z prvních členkou Legie Panny Marie a nebála se i přes probíhající válku navštěvovat slumy a nejchudší čtvrti. Ve stejné době, kdy se stala prezidentkou Legie, věnovala se intenzivně i rozlišování svého povolání. Cítila, že má následovat sv. Terezii z Lisieux, svou oblíbenou světici, na Karmel, ale její tehdejší zpovědník jí poradil, aby vstoupila k augustiniánským kanovnicím. Ke vstupu k těmto sestrám nakonec nedošlo kvůli osobní tragédii zpovědníka. Několik měsíců po válce jí nový zpovědník, otec Artemio Casas, změnil cestu povolání a doporučil jí navštívit Matku Terezii od Ježíše, bosou karmelitku, v klášteře na ulici Gilmore. Zde byla Victorina přijata a dne 30. května 1946 přijala tradiční roucho karmelitek a jméno sestra Marie Terezie od Nejsvětějšího Srdce. Hned druhého dne byla spolu se čtyřmi dalšími sestrami poslána do Batangasu, aby se podílela na založení nového kláštera v Lipě.

V roce 1965 pocítila Victorina, sestra Terezie, silné vnitřní nutkání propagovat Mariino mateřství a chránit nedotčenou krásu řeholního života v jiné formě řeholního zasvěcení. Během exercicií v roce 1966 se svěřila biskupovi Xavieru Labayenovi, který jí potvrdil, že v jejích touhách není nic závadného a doporučil jí modlit se dále za poznání Boží vůle. Terezie byla na vahách: zůstat na Karmelu nebo se vydat do „země neznámé“? Po dlouhém období modliteb, úvahách a konzultacích s komunitním zpovědníkem i biskupem, zaslala do Říma žádost o tříleté období opuštění klauzury, aby mohla vyzkoušet tuto misi. Období zkoušky bylo schváleno a rovněž bylo rozhodnuto, aby Terezie založila vlastní kongregaci. V případě neúspěchu se mohla vrátit na Karmel.
5. srpna 1966 přijela Terezie do Nagy za místním arcibiskupem Albertem a předložila mu svoji vizi společenství a rovněž název nové kongregace: Dcery Marie, Matky Boží a Matky lidstva. Na to jí biskup odpověděl, že název je příliš dlouhý. Po týdnu, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, bylo rozhodnuto, že nové společenství se bude jmenovat Dcery Marie Matky církve. Oficiálně byla kongregace založena 11. října 1966 a Terezie byla jmenována generální představenou.

Další cesta Matky Terezie vedla do Quiapu v Manile, kde se setkala s panem Zaragozasem, který ji seznámil s úctou ke Svaté Tváři. Byla požádána o pomoc při šíření této úcty a brzy se cítila být přitahována k této úctě sama, když viděla množství obrácení se k Bohu. Seznámila se s otcem Solhem Saezem, od kterého se mnoho naučila, neboť tento kněz se věnoval studiu Svaté Tváře již deset let. V roce 1977 tak Matka Terezie odhalila nové povolání ve svém životě. Po období delšího rozlišování a modliteb se Matka rozhodla k založení nové nadace. Otec Solh právě přivezl z Filadelfie knihu Oddanost Svaté Tváři, kde byla zmiňována sestra Pierina de Micheli a medailka Svaté Tváře. Terezie vybírala ze tří možných názvů pro novou nadaci: Sestry sv. Veroniky od Svaté Tváře, Misionáři Svaté Tváře nebo Rytíři Svaté Tváře. Zvítězila poslední možnost. Nadace se skládá ze tří větví, jejichž zaměření jsou:


1. Kontemplativní skupina
2. Aktivní sestry, které se jmenují Sestry Svaté Tváře 
a mají misijní charakter
3. Pomocné skupiny laiků, kteří se nazývají Křižáci Svaté Tváře a nosí medailku Svaté Tváře jako výraz přidružení a oddanosti

Matka Marie Terezie zemřela 7. června 1995 v Quiapu v Manile na komplikace spojené s onemocněním diabetu na srdeční selhání. Je snaha zahájit proces jejího svatořečení.
Její nadace je plně aktivní ve všech třech větvích do dnešních dnů.

 

 

(LAMB)